Togetherness

—Photo by Troy Banning, Daily Freeman-Journal St. Edmond sophomore Ryan Duckett enters today’s district meet as a sectional meet and will look for his first state tournament berth.

By CHRIS JOHNSON

sports@messengernews.net

LAKE MILLS — Ryan Duckett may be the last St. Edmond wrestler standing, but he isn’t standing alone.

“This year I am going into districts as a champion and the team has been nothing but supportive,” Duckett said. “Everyone continues to come to practice to help me train for districts and that shows how close and selfless my teammates are.”

With a small inexperienced group this season, it’s been a learning process for the entire Gael group.

“The season has been a difficult season for us all,” Duckett said. “We have had some first and second year wrestlers, which makes it difficult to keep confidence up, but as the season has gone on we have became a very close team. Although being a small team is tough, it insures that we will all get plenty of mat time.

“We have seen a lot of improvement from everyone on the team. It’s hard for everyone to stay focused but we all do our part to keep the team together.”

The Gael sophomore has come along ways since the season started and has turned the corner.

“His mentality has gotten a lot better,” said St. Edmond head coach Eugene Carlson. “As coach and wrestler you butt heads once in a while, but we’ve come together and he realizes the experience we have as coaches and we want the best for him.

“Coach (Vinnie) Harvey even said, ‘I think we did a good job and he’s ready.”

Duckett (23-7), who is 51-20 in his career, will face Mason City Newman junior Cael Wollner (23-18) in the opening round of the 106 pound bracket.

On the opposite side is seventh-ranked Central Springs’ freshman Clayton McDonough (44-1) who will face Emmetsburg freshman Nic Lowe (27-12).

Duckett recorded a fall over Lowe in the 1:48 of the sectional championship match in Manson.

“At every practice we’ve been telling him Mason City Newman, Mason City Newman,” Carlson said. “He has to focus on that one match. We’ve put a lot of work in this week and all the wrestlers have been helping get him ready.”

District action will begin in Lake Mills at noon.

Emmetsburg, who won the sectional title in Manson will enter districts with a near perfect lineup, as 13 wrestlers will compete for state bids.

Entering as sectional champions are Sean Brennan (113), Levi Aldous (126), Ethan Berven (132), Colton Anderson (138), Spencer Griffin (145), Bret Hoyman (152), Mason Griffin (160) and Jon Lace II (195).

Sectional runner ups for the E-Hawks are Nic Lowe (106), Kelly Griffin (120), Matthew Wirtz (170), Nick Schany (182) and Calvin Hart (285).

Gabe Rolon (120), Mark Dawson (145) and Joel Mendoza (220) will represent Eagle Grove. Rolon and Mendoza were sectional champs.

Manson Northwest Webster’s Daltin Roest (126) and Carson Collins (132) were sectional runner ups.

North Union’s Jake Anderson (285) will compete as a sectional champion.

Six South Central Calhoun wrestlers will compete in their district meet at Sibley-Ocheyedan.

Jordan Khommanyvong (132) and Chase McAlister (160) were both sectional champions.

Entering as runner ups are Kevin King (106), Ayden Toms (113), Blake McAlister (145) and Brian King (220).

East Sac County’s Garret Bruce will compete in the 170 pound bracket after winning sectionals.

Bruce’s teammates Nathan Thomsen (132) and Kipp Corbin (285) were sectional runner ups.

CLASS 1A, District 4

(At Lake Mills)

106 pounds

Ryan Duckett, St. Edmond, so., (23-7) vs. Cael Wollner, MC Newman, jr., (23-18); Nic Lowe, Emmetsburg, fr., (27-12) vs. Clayton McDonough, Central Springs, fr., (44-1).

113 pounds

Sean Brennan, Emmetsburg, so., (30-6) vs. Jack Ramaker, Lake Mills, so., (33-15); Cade Stearns, GT-RA, so., (36-8) vs. Bryce McDonough, Central Springs, fr., (44-4).

120 pounds

Gabe Rolon, Eagle Grove, so., (33-16) vs. Brock Mathers, Central Springs, fr., (35-13); Kelly Griffin, Emmetsburg, jr., (20-15) vs. Jimmy Gallardo, Lake Mills, jr., (37-12).

126 pounds

Levi Aldous, Emmetsburg, jr., (33-4) vs. Carter Pals, Central Springs, sr., (37-8); Daltin Roest, Manson Northwest Webster, jr., (17-5) vs. Tyler Helgeson, Lake Mills, jr., (31-7).

132 pounds

Ethan Berven, Emmetsburg, jr., (32-3) vs. Caden Schrage, Northwood-Kensett, jr., (37-6); Carson Collins, Manson NW, jr., (29-8) vs. Jacob McBride, sr., MC Newman (41-0).

138 pounds

Colton Anderson, Emmetsburg, so., (29-14) vs. Logan Heaberlin, Belmond-Klemme, sr., (37-9); Brett Triggs, GT-RA, sr., (27-17) vs. Caiden Jones, Lake Mills, sr., (42-3).

145 pounds

Spencer Griffin, Emmetsburg, sr., (38-1) vs.Casey Hanson, Lake Mills, so., (34-11); Mark Dawson, Eagle Grove, jr., (40-5) vs. Lucas Garl, Central Springs, sr., (42-4).

152 pounds

Bret Hoyman, Emmetsburg, jr., (36-6) vs. Bennett Bruns, West Hancock, sr., (29-10); Lucas Hoffman, GT-RA, sr., (38-6) vs. Kameron Black, sr., MC Newman, sr., (42-2).

160 pounds

Mason Griffin, Emmetsburg, jr., (35-5) vs. Gideon Rollene, Northwood-Kensett, jr., (35-10); Spencer Roth, GT-RA, jr., (35-4) vs. Elijah Wagner, Lake Mills, so., (44-3).

170 pounds

Treyton Cacek, GT-RA, jr., (40-0) vs. Zack Wagner, Lake Mills, sr., (40-8); Matthew Wirtz, Emmetsburg, fr., (25-16).

182 pounds

Carter Murray, GT-RA, sr., (35-3) vs. Cole Kelly, West Hancock, so., (35-6); Nick Schany, Emmetsburg, sr., (28-10) vs. Tucker Kroeze, Belmond-Klemme, sr., (37-5).

195 pounds

Jon Lace, Emmetsburg, jr., (28-8) vs. Chase McCleish, MC Newman, sr., (37-3); Trevor Thompson, South Hamilton, so., (18-14) vs. Zach Ryg, Central Springs, sr., (41-10).

220 pounds

Joel Mendoza, Eagle Grove, jr., (43-4) vs. Tanner Hagen, West Hancock, jr., (30-11); Cade Steelman, GT-RA, jr., (24-4) vs. Teddy Behrens, Central Springs, jr., (37-8).

285 pounds

Jake Anderson, North Union, jr., (16-14) vs. Brandon Acuna, Belmond-Klemme, so., (25-21); Calvin Hart, Emmetsburg, sr., (9-18) vs. Chandler Redenius, West Hancock, jr., (37-4).

CLASS 1A, DISTRICT 6

(At Sibley-Ocheyedan,

Messenger-area weights only)

106 pounds

Christian Krueger, Woodbury Central, fr., (27-16) vs. Drayven Kraft, West Sioux, fr., (44-9); Kevin King, South Central Calhoun, fr., (31-10) vs. Jader Briggs, Akron-Westfield, so., (32-5).

113 pounds

Beau Klingensmith, Woodbury Central, so., (32-4) vs. Wyatt Skuodas, Hinton, so., (30-14); Ayden Toms, South Central Calhoun, so., (36-9) vs. Cullen Koedam, West Sioux, fr., (44-3).

132 pounds

Jordan Khommmanyvong, South Central Calhoun, so., (27-8) vs. Chase Verbrugge, HMS, sr., (19-14); Nathan Thomsen, East Sac County, jr., (25-2) vs. Dillon Lynott, West Sioux, jr., (39-2).

145 pounds

Wade Mitchell, Woodbury Central, jr., (34-1) vs. Andrew Cox, West Sioux, sr., (35-13); Blake McAlister, South Central Calhoun, fr., (34-8) vs. William Kooi, West Lyon, sr., (39-5).

160 pounds

Chase McAlister, South Central Calhoun, sr., (40-3) vs. Brandon Schuller, West Sioux, sr., (30-16); Seth Stamm, Woodbury Central, sr., (29-14) vs. John Henrich, Akron-Westfield, sr., (39-0).

170 pounds

Garrett Bruce, East Sac County, sr., (36-6) vs. Alex Hanner, Kinsgley-Pierson, sr., (36-6); Jim Moss, Woodbury Central, sr., (32-9) vs. Tristan Mulder, Western Christian, so., (35-1).

220 pounds

Nick Gaes, Alta, sr., (35-0) vs. Easton Fleshman, West Lyon, fr., (25-11); Brian King, South Central Calhoun, jr., (31-13) vs. Taylor Heeran, Akron-Westfield, sr., (25-7).

285 pounds

Trenton Dirks, Westwood, sr., (34-4) vs. Bryce Van Dyken, Western Christian, jr., (24-14); Kipp Corbin, East Sac County, jr., (31-10) vs. Jordan Ver meer, West Lyon, so., (29-16).

CLASS 2A, DISTRICT 1

(At ADM Adel,

Messenger-area weights only)

106 pounds

Riley Harger, Van Meter, so., (28-12) vs. Cole Nelson, Perry, fr., (33-12); Clayton Myers, Saydel, fr., (24-18) vs. Camron Phetxoumphone, Webster City, fr., (34-4).

120 pounds

Colby Wiederholt, Van Meter, jr., (36-5) vs. Jacob Vawter, West Marshall, jr., (25-14); Reese Broer, Ballard, so., (24-17) vs. Drake Doolittle, Webster City, sr., (37-1).

126 pounds

Andrew Flora, ADM, sr., (33-0) vs. Chase Rattenborg, Webster City, so., (30-16); Korbin Barck, Van Meter, fr., (11-7) vs. Cael Ihle, Gilbert, so., (33-3).

160 pounds

Caleb Swalla, Van Meter, jr., (32-4) vs. Erick Funez, Perry, jr., (14-30); Skyler Noftsger, Ballard, sr., (32-1) vs. Sean Godfredsen, Webster City, sr., (21-20).

182 pounds

Nolan Harsh, ADM, sr., (34-1) vs. Micahel Gilbert, sr., (22-19); Mason Askelsen, Ballard, so., (22-15) vs. Cole Snyder, Perry, jr., (29-16).

195 pounds

Joseph Hofbauer, Ballard, sr., (24-2) vs. Jacob Steenhoek, Gilbert, jr., (36-10); Justin Paulson, ADM, so., (20-17) vs. Caleb Olson, Webster City, sr., (33-4).

220 pounds

Cody Fisher, Woodward-Granger, jr., (38-1) vs. Gage Rossing, Webster City, so., (7-8); Kaden Sutton, ADM, jr., (31-5) vs. Cayden Meskan, Gilbert, so., (34-7).

CLASS 2A, DISTRICT 3

(At Clear Lake)

106 pounds

Jacob Mielke, Pocahontas Area, sr., (36-2) vs. Brock Moore, Forest City, so., (35-10); Cole Nelson, Humboldt, jr., (36-11) vs. Jakyb Kapp, Hampton-Dumont, fr., (32-11).

113 pounds

Tyler Stein, Clarion-Goldfield/Dows, jr., (34-10) vs. Joe Jacobs, Osage, sr., (32-11); Coledon Bethel, Southeast Valley., sr., (41-6) vs. Sam Nelson, so., Clear Lake, (27-6).

120 pounds

Cresten Craven, Humboldt, jr., (35-9) vs. Carl Barkema, Hampton-Dumont, fr., (36-12); Garrett Seba, Clarion-Goldfield/Dows, fr., (36-12) vs. Joe Sullivan, Osage, jr., (45-5).

126 pounds

Mason Kent, Iowa Falls-Alden, so., (21-10) vs. Alec Staudt, Charles City, so., (21-15); Colby Clarken, Humboldt, so., (22-20) vs. Averee Abben, Osage, so., (41-11).

132 pounds

Remington Hanson, CG-D, so., (29-11) vs. Bronson Forsythe, Charles City, jr., (18-21); Jordan Jensen, Humboldt, so., (23-25) vs. Eric Faught, sr., Clear Lake, (32-0).

138 pounds

Reed Abbas, CG-D, so., (25-12) vs. Brody Roll, Osage, sr., (37-18); Riley Burke, IF-A, jr., (34-6) vs. Bryan Hillyer, Clear Lake, sr., (23-12).

145 pounds

Joey Busse, Humboldt, sr., (41-0) Kristian Gunderson, Forest City, jr., (36-11); Keaton Wilson, CG-D, sr., (26-12) vs. David Cornejo, Hampton-Dumont, so., (29-13).

152 pounds

Cayden Howland, IFA, jr., (31-11) vs. Braxton Doebel, Clear Lake, sr., (29-4); Thomas Melohn, Pocahontas Area, jr., (31-15) vs. Carter Proffitt, Charles City, jr., (28-9).

160 pounds

Carson Devine, Algona, sr., (33-7) vs. Thomas Gansen, Clear Lake, so., (24-12); Levi Naeve, Humboldt, jr., (24-15) vs. Zach Williams, Osage, jr., (45-2).

170 pounds

Carter Fluckiger, Southeast Valley, sr., (31-7) vs. Dylan Koresh, Charles City, sr., (30-8); Carter Dietz, CG-D, sr., (25-21) vs. Spencer Mooberry, Osage, so., (47-4).

182 pounds

Kyler Fisher, sr., Southeast Valley, (23-0) vs. Jack Sindlinger, Charles City, jr., (28-12); Sam Wigans, CG-D, sr., (29-7) vs. Dylan Kruckenberg, Clear Lake, jr., (23-11).

195 pounds

Joel Osborn, Humboldt, sr., (35-7) vs. Ryan Zuspan, Charles City, sr., (11-18); Colby Lienemann, CG-D, sr., (28-12) vs. Dalton Chipp, Hampton-Dumont, sr., (37-2).

220 pounds

Clayton McFarland, Southeast Valley, sr., (42-3) vs. Wyatt Folkerts, Hampton-Dumont, sr., (29-11); McKade Eisentrager, IF-A, jr., (33-7) vs. Kade Hambly, Clear Lake, sr., (28-5).

285 pounds

Spencer Trenary, CG-D, sr., (44-0) vs. Tyler Nielsen, Garner Hayfield, sr., (24-11); Justin Jones, Humboldt, sr., (38-2) vs. Emillio Valenzuela, Hampton-Dumont, sr., (33-11).

–Compiled by Chris Johnson

COMMENTS