Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Bulldogs win again on girls side

May 8, 2013
By The Messenger Sports staff (sports@messengernews.net) , Messenger News

EAGLE GROVE - The Algona girls clinched their fourth straight North Central Conference track and field championship here Monday, finishing well ahead of the field to continue their streak of dominance.

The Bulldogs dominated the relay events and closed with 156.5 team points, capturing gold in the 4x100 (52.27), 4x200 (1:50.65) and 4x400 (4:17.54). Abby Smith was also an individual winner in the shot put (37 feet, 8 inches).

Allie Flaws of Webster City was a double champ in the 100 (12.71) and 200 (26.49). The Lynx were second with 106.5 points.

Eagle Grove's Tiffany Christensen also took home two titles, finishing first in both the 800 (2:06.67) and 1500 (4:55.12). Both the Eagle sprint medley (1:58.19) and distance medley (4:18.15) were golden as well. The distance medley time was an NCC record.

Humboldt (106) was third and Eagle Grove (74) placed fourth. St. Edmond (38) was eighth.

Other individual champions from the area included Hannah Lentsch of St. Edmond (high jump, 5-4); Humboldt's Sam Larson (3000, 10:55.37); Eagle Grove's Lexie Miller (100 hurdles, 15.62); Clarion-Goldfield's Jossie Sann (400 hurdles, 1:08.60); Erica Lane of Humboldt (discus, 118-10); the Humboldt 4x800 (9:59.42); and the Humboldt shuttle hurdle (1:10.16).

Fact Box

NCC TRACK MEET

Girls Team Standings

1. Algona 156.5; 2. Webster City 106.5; 3. Humboldt 06; 4. Eagle Grove 74; 5. Iowa Falls-Alden 73; 6. Bishop Garrigan 64; 7. Clarion-Goldfield 56; 8. St. Edmond 38; (tie) Hampton-Dumont 38; 10. Clear Lake 29.

Girls Event Results

100-meter dash - 1. Allie Flaws, Webster City; 2. Alanna Hill, Eagle Grove; 3. Kriston Thomas, Webster City; 12.71.

200-meter dash - 1. Allie Flaws, Webster City; 2. Klarisa Price, Iowa Falls-Alden; 3. Nicole Behr, Bishop Garrigan; 26.49.

400-meter run - 1. Klarisa Price, Iowa Falls-Alden; 2. Claire Davis, Clarion-Goldfield; 3. Maddie Kampen, Humboldt; 1:00.96.

800-meter run - 1. Tiffany Christensen, Eagle Grove; 2. Paige Yi, Algona; 3. Mary Eide, S.t Edmond; 2:20.67,

1500-meter run - 1. Tiffany Christensen, Eagle Grove; 2. Tangy Wiseman, Algona; 3. Sam Larson, Humboldt; 4:55.12.

3000-meter run - 1. Sam Larson, Humboldt; 2. Tany Wiseman, Algona,; 3. Carissa Pityer, Algona; 10:55.37.

110-meter hurdles - 1. Lexie Miller, Eagle Grove; 2. Kaylee Schnathorst, Webster City; 3. Kaitlyn Jensen, Humboldt; 15.62.

400-meter hurdles - 1. Jossie Sann, Clarion-Goldfield; 2. Aisha Miller, Bishop Garrigan; 3. Samantha Nerem, Clarion-Goldfield; 1:08.60.

4x100-meter relay - 1. Algona; 2. Hampton-Dumont; 3. Iowa Falls-Alden; 52.27.

4x200-meter relay - 1. Algona; 2. Hampton-Dumont; 3. Bishop Garrigan; 1:50.65.

4x400-meter relay - 1. Algona; 2. Clarion-Goldfield; Clear Lake; 4:17.54.

4x800-meter relay - 1. Humboldt; 2. Algona; 3. Clarion-Goldfield; 9:59.42.

Sprint medley - 1. Eagle Grove; 2. Algona; 3. Humboldt; 1:58. 19.

Distance medley - 1. Eagle Grove; 2. Algona; 3. Clear Lake; 4:18.15.

Shuttle hurdle relay - 1. Humboldt; 2. Algona; 3. Webster City; 1:10.16.

High jump - 1. Hannah Lentsch, St. Edmond; 2. Shelby Tidman, Hampton-Dumont; 3. Celeste Swanson, Clarion-Goldfield; 5-2.

Long jump - 1. Taylor Ackerman, Iowa Falls-Alden; 2. Carrie Gerdes, Webster City; 3. Tiffany Long, Algona; 15-4.5.

Shot put - 1. Abby Smith, Algona; 2. Kaylee Schnathorst, Webster City; 3. Mary Halder, Iowa Falls-Alden; 37-8.5.

Discus - 1. Erica Lane Humboldt; 2. Kaylee Schnathorst, Webster City; 3. Abigail Stecker, Algona; 118-10.

Gael Mary Eide placed third in the 800 with a time of 2:27.

 
 

 

I am looking for: