Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Algona runs its NCC boys streak to six

May 8, 2013
By The Messenger Sports staff (sports@messengernews.net) , Messenger News

CLARION - The Algona boys track team continued its reign of dominance Monday night, winning a sixth straight North Central Conference meet.

Behind three event victories and two runner-up performances, the Bulldogs tallied 125 points. St. Edmond (114.5), Iowa Falls-Alden (102) and Webster City (100) all followed.

Bo Hjelle was a double individual champion for Algona in the 800 (2:00.29) and 1600 (4:33.84). Joe Teague (shotput, 47-11) also claimed gold for the Bulldogs.

Seth Reel (3200, 10:01.02), Hank Lentsch (high jump, 6-4) and the shuttle hurdle (1:01.09) each earned crowns for the Gaels. Lentsch actually prevailed in a tiebreaker over Cal Zahn of the Lynx.

Placing second for St. Edmond were Reel (1600, 4:35.68), Lentsch (110 hurdles, 14.82) and the distance medley (3:46.32), while Lentsch (400 hurdles, 57.86) and Cory Angstrom (400, 52.39) both finished third.

"I was really proud of our guys for running hard all the way until the end," said SEHS head coach Bill Kibby. "It was just a beautiful night, and we had a lot of good performances."

Fact Box

NCC TRACK MEET

Boys Team Standings

1. Algona, 125, 2. St. Edmond, 114.5, 3. Iowa Falls-Alden, 102; 4. Webster City, 100; 5. Clear Lake, 62, 6. Hampton-Dumont, 45.5, 7. Eagle Grove, 43, 8. Bishop Garrigan, 41, 9. Clarion-Goldfield, 39, 10. Humboldt 30.

Boys Event Results

Discus - 1. Boone Myers, WC; 2. Josh Hoover, IF-A; 3. Cameron Lahndorf, A, 146-05.

Long jump - 1. Chandler Dierks, CL; 2 Sawyer Frideres, A; 3. Brayton Loss, BG, 22.5.

Shot put - 1. Joe Teague, A; 2. Josh Hoover, IF-A; 3. Boone Myers, WC; 47-11.

High jump - 1. Hank Lentsch, SE; 2. Cal Zahn, WC; 3. Luke Arrowood, A; 6-4.

4x800-meter relay - 1. Webster City; 2. Algona; 3. Iowa Falls-Alden; 8:17.96.

3200-meter run - 1. Seth Reel, SE; 2. Chris Huling, H-D; 3. Jacob Miller, H-D; 10:01.02.

Shuttle hurdle relay - 1. St. Edmond; 2. Algona; 3. Bishop Garrigan; 1:01.09.

100-meter dash - 1. Brandon Norman, IF-A; 2. Cooper Jaycox, WC; 3. Aaron Boeshart, CL; 10.71.

400-meter dash - 1. Nick Jensen, IF-A; 2. Spencer Peterson, C-G; 3. Cory Angstrom, SE; 50.16.

4x200-meter relay - 1. Clear Lake; 2. Webster City; 3. Eagle Grove; 1:33.01.

1600-meter run - 1. Bo Hjelle, A; 2. Seth Reel, SE; 3. Chris Huling, H-D; 4:33.84.

110-meter high hurdles - 1. Connor Nosbisch, CL; 2. Hank Lentsch, SE; 3. Adam Hamilton, BG; 14.80.

200-meter dash - 1. Brandon Norman, IF-A; 2. Nick Jensen, IF-A; 3. Brandon Johnson, EG; 22.06.

400-meter hurdles - 1. Spencer Peterson, C-G; 2. Taylor Behn, H-D; 3. Hank Lentsch, SE; 56.94.

Medley relay - 1. Webster City; 2. St. Edmond; 3. Algona; 3:44.75.

800-meter run - 1. Bo Hjelle, A; 2. Ethan Glenn, WC; 3. David Moore, IF-A; 2:00.29.

4x100-meter relay - 1. Iowa Falls-Alden; 2. Webster City; 3. Algona; 44.61.

4x400-meter relay - 1. Eagle Grove, 3:34.03; 2. Webster City; 3. Clarion-Goldfield; 3:34.03.

Webster City received triumphs from Boone Myers (discus, 146-05), the 4x800 (8:17.96) and the distance medley (3:44.75).

"We obviously had a big night," WCHS head coach Tony Bussan said. "Our middle distance kids all did a great job. For Myers to come back strong after a battle with mono was a real credit to his perseverance."

Eagle Grove's lone title came from its 4x400 (3:34.03). Clarion-Goldfield's only champion was Spencer Peterson (400 hurdles, 56.94).

 
 

 

I am looking for: