Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

SE boys 2nd at CYO

September 8, 2012
Messenger News

HOLSTEIN - The St. Edmond boys and girls cross country teams participated in the annual Tim Thomas Classic on Saturday.

The third-ranked (Class 2A) Gael boys repeated as Class B champions with 39 points. South O'Brien (107) and Ridge View (126) were next in line.

Senior Seth Reel easily took home individual gold for SEHS, clocking a winning mark of 16:37.19. Jason Kenny (17:27.62) of Ridge View settled for silver. Reel, who placed sixth in the 1A state field last fall, was a runner-up here a year ago.

"From a boys point of view, (winning the meet) was pretty exciting," Gael head coach Mike Szalat said. "Seth was 11 seconds off his (personal record) that he ran at state (last fall). I thought once again, though, it was a total team effort like always."

Rounding out the rest of the Gael counters were Kaden McClintock (5th, 17:44.06), Colten Lastine (9th, 18:00.78), Jacob Hamilton (11th, 18:18.89) and Casey McEvoy (13th, 18:21.89).

"Kaden came in with his PR, and it was nice to get two guys under 18 (minutes)," said Szalat. "Our number four, five and six guys really packed up well, too."

Fact Box

Tim Thomas Invitational

(Saturday's results at Holstein)

Class A Boys Team Standings

1. Sioux City Heelan, 23; 2. Sioux City East, 107; 3. MOC-Floyd Valley, 116; 4. Sioux City West, 122; 5 Carroll Kuemper, 131; 6. Okoboji, 145; 7. South Central Calhoun, 162; 8. OA-BCIG, 163; 9. Denison, 182; 10. Woodbury Central, 231; 11. Sioux City North, 245; 12. Sergeant Bluff-Luton, 339.

Class B Boys Team Standings

1. St. Edmond, 39; 2. South O'Brien, 107; 3. Ridge View, 126; 4. Bishop Garrigan, 134; 5. Manson Northwest Webster, 141; 6. Maple Valley-Anthon-Oto, 159; 7. Logan-Magnolia, 162; 8. Alta-Aurelia, 165; 9. Boyer Valley, 175; 10. LeMars Gehlen, 275; 11. Sioux Central, 338; 12. Woodbine, 339; 13. West Monona, 346; 14. Ar-We-Va, 364; 15. Clarinda Academy, 372.

Class A Messenger-area

Boys Teams

South Central Calhoun - 10. Ryan Daisy, 17:30.72; 28. Matthew Nieland, 18:40.42; 31. Lucas Farrington, 18:43.41; 38. Tanner Schrad, 19:02.32; 64. Zach Ludwig, 20:02.32.

Class B Messenger-area Boys Teams

St. Edmond - 1. Seth Reel, SE, 16:37.19; 5. Kaden McClintock, 17:44.06; 9. Colten Lastine, 18:00.78; 11. Jacob Hamilton, 18:18.89; 13. Casey McEvoy, 18:21.89; 16. John Eide, 18:39.19; 23. Ryan Szalat, 19:01.48.

Bishop Garrigan - 8. Tony Kollasch, 17:59.65; 12. Nick Bronk, 18:19.24; 15. Zach Kollasch, 18:32.95; 41. Jedd Magill, 19:42.51; 64. Jake Hamilton, 20:35.07.

Manson Northwest Webster - 4. Jack Walstrom, 17:41.33; 25. Chase Bulten, 19:09.56; 26. Alex Dangelser, 19:10.01; 42. Jordan Reuter, 19:43.77; 50. Collin Bulten, 19:53.53.

Boys Team Standings

CYO Meet

1. Sioux City Heelan, 23; 2. St. Edmond, 39; 3. Carroll Kuemper, 131; 4. Bishop Garrigan, 134; 5. LeMars Gehlen, 275.

Tim Thomas Invitational

Class A Girls Team Standings

1. Sioux City Heelan, 33; 2. MOC-Floyd Valley, 44; 3. Sioux City West, 98; 4. OA-BCIG, 147; 5. Denison, 158; 6. South Central Calhoun, 166; 7. Sergeant Bluff-Luton, 181; 8. Carroll Kuemper, 189; 9. Sioux City East, 205.

Class B Girls Team Standings

1. Emmetsburg, 59; 2. Bishop Garrigan, 60; 3. Woodbine, 88; 4. St. Edmond, 126; 5. Pocahontas Area, 159; 6. LeMars Gehlen, 177; 7. Maple Valley-Anthon-Oto, 179; 8. Alta-Aurelia, 187; 9. Sioux Central, 238; 10. Manson Northwest Webster, 257; 11. South O'Brien, 270; 12. South O'Brien, 270; 13. Boyer Valley, 311; 14. Ridge View, 335.

Class A Messenger-area

Girls Teams

(No times were available)

South Central Calhoun - 15. Mady Dick; 19. Michaela Graffunder; 34. Tess Richardson; 68. Jacquelyn Carlson; 73. Maria Dischler.

Class B Messenger-Area

Girls Teams

St. Edmond - 5. Mary Eide, 17:13.79; 16. Madi Reel, 18:32.58; 34. Kara Salinas, 19:32.65; 40. Jill Doyle, 19:43.53; 41. Mary-Claire Li, 19:45.33; 45. Rachael Willerth, 20:01.81; 48. Cassie Sells, 20:09.43.

Emmetsburg - 8. Caroline Fantz, 18:03.33; 10. Mikki Mundus, 18:05.02; 12. Emily Bonnstetter, 18:21.00; 14. Taylor Reimer, 18:24.29; 20. Tara Harris, 18:42.81.

Bishop Garrigan - 1. Erin Reedy, 15:57.05; 2. Nicole Behr, 17:04.14; 6. Erin Quinlin, 17:30.43; 18. Emily Riesenberg, 18:37.36; 37. Morgan Frideres, 19:39.82.

Pocahontas Area - 15. Kara Neumann, 18:31.28; 19. Ashley Radig, 18:37.91; 32. Rebecca Mauritz, 19:25.01; 38. Chelsey Weimers, 19:40.20; 68. Bre Krips, 21:11.40.

Manson Northwest Webster -13. Kaitlyn Thompson, 18:23.83; 51. Angel Thornton, 20:14.43; 61. Jocelyn Keller, 20:43.64; 62. Jordan Schreier, 20:44.16; 96. Autumn Martin, 23:47.74.

Girls Team Standings

CYO Meet

1. Sioux City Heelan, 33; 2. Bishop Garrigan, 60; 3. St. Edmond, 126; 4. LeMars Gehlen, 177; 5. Carroll Kuemper, 189.

Manson Northwest Webster's Jack Walstrom (4th, 17:41.33), Bishop Garrigan's Tony Kollasch (8th, 17:59.65), Pocahontas Area's Caleb Ricke (35th, 19:30.74) and Emmetsburg's Nick Grandstaff (43rd, 19:48.51) all led their respective schools.

In the CYO portion of the meet, the Gaels placed second to Class A winner and No. 3 (3A) Sioux City Heelan (23). Reel finished second overall to 19th-ranked Alec DeVries (16:05.22) of the Crusdaers.

South Central Calhoun was anchored by Ryan Daisy (10th, 17:30.72).

On the girls side, the Gaels checked in fourth (126) in the B division. Emmetsburg (59) came out on top.

Mary Eide (5th, 17:13.79), Madi Reel (16th, 18:32.58), Kara Salinas (34th, 19:32.65), Jill Doyle (40th, 19:43.53) and Mary-Claire Li (41st, 19:45.33) all competed for St. Edmond, which finished third in the CYO standings.

"Mary had been wondering where she's at, but I think (Saturday) helped her out and gave her more confidence running against some pretty good kids," Szalat said. "All of our varsity and JV runners ran a better time than at Webster City (back on Aug. 28). We're seeing improvement after two tough weeks of practices. I honestly didn't think our times would be as good as they were."

Bishop Garrigan's No. 13 senior Erin Reedy earned a victory in the B race with a time of 15:57.05.

Emmetsburg's Caroline Fantz (8th, 18:03.33) and Pocahontas Area's Kara Neumann (15th, 18:31.28) paced both of their programs.

Ninth-ranked Heelan (33) outdistanced the rest of the field in the A division. MOC-Floyd Valley's Bethany Dykstra secured the individual title. Mady Dick of South Central Calhoun placed 15th.

 
 

 

I am looking for: