Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Area students graduate from the University of Iowa

July 11, 2011
Messenger News

IOWA CITY- The University of Iowa has released its graduate list for spring semester 2011.

Area graduates include:

ALGONA: Jessica Kay Elbert, BA, Communication Studies; Derrick David Fenchel, MD; Ryan Michael Hoskins, BA, Political Science; Stephanie Marie Leeper, MA, Speech Pathology and Audiology; Kandice Kay Roethler, BA, History.

BELMOND: Kelsey Christine Mallen, BSN, with Honors; Kaitlin Marie Pals, JD; Ethan Kahler Sebert, BA, Journalism and Mass Communication, Health and Sport Studies with Distinction and Honors.

BRITT: Jill Marie Bowman, MD.

CLARION: Chelsey Rae Stecher, BS, Integrative Physiology.

EAGLE GROVE: Nick Thomas Willwerth, BBA, Management.

ESTHERVILLE: Cierra Marie Nelson, BA, Psychology.

FORT DODGE: Emily Marie Becke, BBA, Marketing, Management; Alain Cagaanan, BS, Biology with Distinction and Honors; Jessica Josephine Dencklau, BA, Political Science; Lindsay Dunphy, BA, Interdepartmental Studies; Eric Lee Evans, BSE, Mechanical Engineering; Mark James Gardalen, PHR, Pharmacy; Charles Vern Kramer, BS, Statistics; Michael John Loots, BA, English; Megan Marchellino, BA, Environmental Sciences; Patrice Yvonne Metcalf-Putnam, BSE, Electrical Engineering with Honors; Jonathon E. Mileham, BBA, Management; Roxanne Riley Rodenborn, MAC, Accounting; Logan Thomas Scharf, BA, Interdepartmental Studies; Alex Harding Schuman, BA, Journalism and Mass Communication, Political Science; Megan Elizabeth Springer, BSN, Nursing with Distinction; John Harlyn Stoebe, MBA, Economics; Evan Swanson, BA, Political Science, English; Abby Elizabeth Tinker, MSW, Social Work.

GOWRIE: Dylan Nelson-Sease, BA, Journalism and Mass Communication, Health and Sport Studies.

GRAETTINGER: Christine Ann McGrauth, BSN, Nursing; Jamie Lee Naig, PHR, Pharmacy.

HAVELOCK: Kathryn Marie Dewall, BA, Interdepartmental Studies.

HUMBOLDT: Lindsay Marie Bornhoft, BA, Elementary Education, Spanish; Jennifer Lynn Deahr, BA, Elementary Education; Michael James Krein, MD; Tyler S. Nielsen, BBA, Management, Finance; Nicole Marie Zylstra, BA, Journalism and Mass Communication, Psychology.

JEFFERSON: Alyssa Lareen Fagg, BA, Interdepartmental Studies; Rebecca Kristine Hoskins, BSN; Rebecca Kristine Hoskins, BA, Psychology; Jaimee Lynn Mowrer, DDS; Jonathan Paul Nehman, BS, Integrative Physiology.

JEWELL: Joel David Bennett, MBA, with Distinction.

LAKE CITY: Kelli Jean Kruthoff, PHR, Pharmacy; Glenna Ruth-Reckseen Nockels, MSW, Social Work.

LAKE VIEW: Christina Marie Lamaak, BSN, Nursing; Jill Theresa Peters, BA, Speech and Hearing Science; Chris Arthur Woerdehof, BS, Integrative Physiology with Distinction.

LU VERNE: Elizabeth Ann Youngwirth, MBA.

ODEBOLT: Mark Joseph Heidenreich, BS, Integrative Physiology with Highest Distinction; Thomas Jay Heidenreich, DDS; Joseph Dale Schaefer, BBA, Accounting, Finance.

POCAHONTAS: Andrew John Lundt, MA, Leisure Studies; Zachary Robert Wentze, BBA, Management, Economics.

POMEROY: Matthew Charles Hodges, BA, Health and Sport Studies.

ROCKWELL CITY: Brandon L. Johnson, MBA, with Distinction; Taren C. Stumpf, BSN, Nursing; Kyle D. Walters, BA, Psychology, French.

RUTHVEN: Alexandra Rene' Brown, BBA, Marketing.

VINCENT: Danielle Nicole Kennedy, MBA; Darin James Larson, BS, Integrative Physiology with Highest Distinction and Honors.

WALL LAKE: Shawna Lee Determann, BSN, with High Distinction and Honors.

WEBSTER CITY: Kaitlin A. Japuntich, JD; Danielle M. Pagel, BSN, Nursing.

WESLEY: Cindy June Reding, BA, Sociology; Nicholas Verne Reding, BBA, Finance.

WEST BEND: Allison Marie Banwart, BS, Psychology; Jenna Marie Banwart, BA, Health and Human Physiology; Danielle J. Monta, BS, Radiation Sciences; Zane Alexander Umsted, BA, Cinema, Communication Studies with Highest Distinction.

 
 

 

I am looking for: