ICCC’s Presidents, Dean’s lists released for spring semester

Dean’s List

(3.5-3.99 GPA, minimum 6 credit hours)

Avery Wyse, Arvada; Alexis Egan, Sterling; Isaac Antenor, Delray Beach; Joshua Breitbarth, Hilo; Sarah Schultz, Albert City; Maria Meis, Algona; Tyler Schnurr, Algona; Wade Toombs, Algona; Tamra Bradbury, Alta; Alan Lopez, Alta; Alexander Speers, Alta; Caitlynn Williams, Alta; Jason Zenk, Alton; Jarvis Hogan, Ames; Felicity Jackson, Anita; Bryce Radke, Aurelia; Carter Downer, Aurora; Reid Johnson, Badger; Madisyn Goche, Bancroft; Sarah Rolling, Bancroft; Brandon Bower, Barnum; Sydney Busse, Barnum; Matthew Rogers, Barnum; Jessica Hernandez, Belmond; Tayler Andersen, Bettendorf; Ryan Faber, Bode; Walter Long, Bondurant; Kayla Davis, Boone; Klint Koster, Boyden; Karhyn Alcantara, Burnside;

Jacey DeBaun, Callender; Ashley Gustoff, Callender; Keanna Taylor, Callender; Nathan Thoms, Camanche; Bethany Boyd, Carroll; Jordan Hepp, Carroll; Nathan Sporrer, Carroll; Taylor Thomsen, Carroll; Kane Kramer, Cedar Rapids; RoyShawn Webb, Cedar Rapids; Kamie Crum, Cherokee; Dominic Gliko, Cherokee; Alexander Sanck, Clare; William Valentine, Clare; Kathryne Van Gundy, Clare; Brian Dean, Clarion; Bryce Hamilton, Clarion; Alisa Ulven, Clarion; Trevor Dickherber, Clinton; Madeline Fisher, Coggon; Tyler Helgeland, Colo; Dane Smith, Crescent; John Ayers-Fosbenner, Cresco; Joel Delp, Dana; John Behrens, Davenport; Emma Graves, Dayton; Shawna Hart, Dayton; Cheyenne Iles, Dayton; Travis Jones, Dayton; Cade King, Dayton; Foster Anshutz, Des Moines; Jordyn DuBois, Des Moines; Jessa May, Des Moines; Devin Porter, Des Moines; Maxwell Steffens, DeWitt; Myriam Carrillo, Dows; Seth Garrett, Duncombe; Felicia Hurtt, Duncombe; Jessica Williamson, Duncombe; Josh Fokken, Dunlap;

Eva Baez, Eagle Grove; April Garcia, Eagle Grove; Hannah Halvorson, Eagle Grove; Megan Larsen, Eagle Grove; Carlos Lobato, Eagle Grove; Selena Padilla, Eagle Grove; Maci Pickering, Eagle Grove; Matthew Struyk, Eagle Grove; Rachel Suhr, Early; Kaytlynn Murphy, Eldora; Robert Nelson, Emmetsburg; Colton Allbee, Fort Dodge; Daniel Anthony, Fort Dodge; Dustin Armstrong, Fort Dodge; Korry Armstrong, Fort Dodge; Jade Bedel, Fort Dodge; Jennifer Brandt, Fort Dodge; Joshua Brock, Fort Dodge; Taliyah Carr, Fort Dodge; Shaun Chapman, Fort Dodge; Jonathan Chestnut, Fort Dodge; Justin Christensen, Fort Dodge; Anquavion Claybon, Fort Dodge; Raymond Cooper, Fort Dodge; Brennon Countryman, Fort Dodge; Darius Crawley, Fort Dodge; Michelle Doyen, Fort Dodge; Daniel Edman, Fort Dodge; Melissa Edman, Fort Dodge; Sarah Elliott, Fort Dodge; Mitchell Emery, Fort Dodge;

Michaela England, Fort Dodge; Logan Fear, Fort Dodge; Jerrica Fitzgerald, Fort Dodge; Cierra Fors, Fort Dodge; Samantha Fuchsen, Fort Dodge; Timothy Gailey, Fort Dodge; Jamie Geopfert, Fort Dodge; Dustin Goode, Fort Dodge; Renae Grogan-Hulsebus, Fort Dodge; Ashley Harms, Fort Dodge; Collin Harris, Fort Dodge; Megan Helgevold, Fort Dodge; Dewayne Hendershot, Fort Dodge; Ebony Hill, Fort Dodge; Kerri Holm, Fort Dodge; Leah Hughett, Fort Dodge; Madison Iben, Fort Dodge; Kelsie Inman, Fort Dodge; Jonathan Itzen, Fort Dodge; Lucas Itzen, Fort Dodge; Shelby Jacobson, Fort Dodge; Caitlin Jones, Fort Dodge; Keaton Jones, Fort Dodge; Tracy Knowles, Fort Dodge; Sienna Layne, Fort Dodge; Chloe Lentsch, Fort Dodge; Mercedes Loehr, Fort Dodge; Isaac Lursen, Fort Dodge; Zachary Mainga, Fort Dodge; Michael McCarville, Fort Dodge; Kyle McGriff, Fort Dodge; Brea McNeil, Fort Dodge; Jason Means, Fort Dodge;

Brandon Moore, Fort Dodge; Tim Motl, Fort Dodge; Hayley Moyle, Fort Dodge; Cody Murphy, Fort Dodge; Lyndsey Myers, Fort Dodge; Andra Niles, Fort Dodge; Brayden Peterson, Fort Dodge; Jacob Rauscher, Fort Dodge; Jacob Reeck, Fort Dodge; Alyssa Rigel, Fort Dodge; Joseph Rosalez, Fort Dodge; Christopher Schofield, Fort Dodge; Dallas Seals-Miller, Fort Dodge; Sydney Segar, Fort Dodge; Erica Seltz, Fort Dodge; Haven Sherrick, Fort Dodge; Payton Sitzmann, Fort Dodge; Steven Skidmore, Fort Dodge; Shane Smith, Fort Dodge; Hailey Sorensen, Fort Dodge; Ryann Steburg, Fort Dodge; Caden Stephan, Fort Dodge; Jeanette Sumner, Fort Dodge; Michelle Syferd, Fort Dodge; Gabriel Taylor, Fort Dodge; McKenzy Thompson, Fort Dodge; Lily Timmerman, Fort Dodge; Leander Tyndall, Fort Dodge; Sabrynn Ulrich, Fort Dodge; Alexis Walker, Fort Dodge; Kyle Walker, Fort Dodge; Nathan Walsh, Fort Dodge; Cassidy Walstrom, Fort Dodge; Marshal Wheat, Fort Dodge; Dakota Williams, Fort Dodge; Bryan Wilson, Fort Dodge; Heather Worrel, Fort Dodge;

Clayton Johnson, Garner; Jeremiah Thompson, Gilmore City; Skylar Risdal, Glidden; Megan Christensen, Goldfield; Kendall Snyder, Goldfield; Miranda Butler, Gowrie; Gina Gillespie, Gowrie; Joshua Johnson, Gowrie; Kilei Gunderson, Granger; Lane Milner, Grinnell; Danielle Haberl, Halbur; Scott Destromp, Harcourt; Emily Egli, Hardy; Brenda Hopkins, Harlan; Dominic Allen, Havelock; Teagan Arfmann, Havelock; Jesse Quail, Holstein; Brandon Beyer, Hull; Dylan Applegate, Humboldt; Jared Baker, Humboldt; Brandon Boughey, Humboldt; Hannah Campbell, Humboldt; Billy Frock, Humboldt; Samantha Frock, Humboldt; Corey Gibson, Humboldt; Tucker Grant, Humboldt; Nicholas Hamand, Humboldt; Mary Reed, Humboldt; Krystal Rogers, Humboldt; Jonathon Schaffer, Humboldt; Peter Stockdale, Humboldt; Avery Terwilliger, Humboldt; Breannon Wiuff, Humboldt;

Cheyenne Tomlinson, Ida Grove; Kaleb Marois, Indianola; Jasmine Schutt, Iowa Falls; Julie Byerly, Jefferson; Ashley Henson, Jefferson; John Meyers, Jewell; Jacob Scanlan, Johnston; Kennedy Newell, Kelley; Amanda Gunderson, Kiron; Patrick Wood, Knoxville; Wyatt Kruse, Lake City; Jordan Ludwig, Lake City; Nicholas Barrett, Lake Mills; Alexander Gerdes, Lake View; Jasmin Mellin, Laurens; Nicholas Samuelson, Laurens; Jessica Govern, Ledyard; Sue Linn, Lehigh; Katherine Klingensmith, Lester; Karlee Jones, Lidderdale; Donovan Berte, Livermore; Halie Landolt, Livermore; Jessica Lawson, Lu Verne; Kylie King, Lytton;

Hailey Anderson, Malcom; Mayra Hernandez Garcia, Malcom; Tristen Ruppert, Mallard; Alex Bleam, Manson; James Bohn, Manson; James Carnine, Manson; Alexandra Ewing, Manson; Christian Hinkeldey, Manson; Emma Johnson, Manson; Ashley McLuckie, Manson; Savannah Pieczko, Manson; Emma Simpson, Manson; Alex Vetter, Manson; Rebecca Watne, Manson; Matthew Ambrosy, Maquoketa; Clinton Manning, Maquoketa; Caleb Hala, Marshalltown; Tiffany Thompson, Marshalltown; Mackenzie Dettman, Mason City; Zachery Hendrickson, Mason City; Ashley Kew, Maxwell; Morgen Greif, Milo; Jenna Peschel, Missouri Valley; Grant Battreall, Montezuma; Isaiah Bender, Montezuma; Nolan Havran, Montezuma; Marissa Parks, Moorland; Brian Grace, Mount Vernon; Brock Hahn, Muscatine; Chelsea Harris, Muscatine;

Brittany Bendickson, Nashua; Abigail Lumley, Nashua; Mathew Deaton, Nevada; Nicole Steinmetz, Nevada; Maria Havlik, New Hampton; Austin McBeth, New London; Jensen Kelderman, New Sharon; Anne Hager, Ogden; Shelby Prochaska, Orchard; Madison Bowman, Otho; VirginiaLou Edgerton, Otho; Kyler McDermott, Oto; Jaylin Carter, Ottumwa; Alexa Loew, Paton; Eric Tilton, Paton; Jessica Egesdal, Pella; Tawny Walker, Perry; Colton Gray, Pierson; Jacob Mitchell, Pleasant Hill; Azzia Hotovec, Pocahontas; David Brown, Pomeroy; Matthew Lenz, Pomeroy; Tyler Robbins, Rembrandt; Elijah Biezuns, Remsen; Jordan Bourque, Rockwell City; Stephanie Feldhans, Rockwell City; Michael Forester, Rockwell City; Harvey Freemont, Rockwell City; Nickolas Glenn, Rockwell City; Robert Hall, Rockwell City; Aaron Keller, Rockwell City; Tyler O’Tool, Rockwell City; Daniel Patton, Rockwell City; Anthony Racine, Rockwell City; Jacey Rector, Rockwell City; Mykenzie Schoop, Rockwell City; Aylin Garcia Jimenez, Royal;

Aaron Ausborn, Sac City; Madison Bruening, Sac City; Tiffany Murley, Sac City; Levi Olhausen, Sac City; Sebastian Pek, Sac City; Megan Wright, Sac City; Brady Peters, Schleswig; Kaitlin Savary, Sergeant Bluff; Andrew Gray, Shenandoah; Skylor Rice, Shenandoah; Sean Kinney, Sioux City; Colton Schau, Sioux Rapids; Mary Erenberger, Solon; Kayla Caskey, Spencer; Tori Crampton, Spencer; Brandon Beermann, Springville; Nathaniel Schmidt, Springville; Katelynn Larson, Stanhope; Jose Gaytan-Gonzalez, Storm Lake; Karole Iraheta, Storm Lake; Rocio Padilla, Storm Lake; Angie Renteria, Storm Lake; Mai Xiong, Storm Lake; Doua Yang, Storm Lake; Shane Younie, Storm Lake; Janson Bergman, Stratford; Cayson Carlson, Stratford; Hannah Johanson, Swea City; Caleb Kelley, Tama; Jeremy Kelley, Tama; Morgan Carew, Tiffin; Patrick Ndabaruta, Urbandale; Tristan Kunze, Ute; Aimee Hochstetler, Victor;

Tanner Bohm, Wall Lake; Taylor Bohm, Wall Lake; Joshua Halbur, Wall Lake; Timmie Gillam, Waterloo; Cade Niblo, Waukee; Jaret Norton, Waukee; Allison Knudtson, Webb; Ashley Bain, Webster City; Cody Dayton, Webster City; Caitlyn Dellinger, Webster City; Larae Ebrecht, Webster City; Mikala Harrill, Webster City; Kraig Jackson, Webster City; Christopher Johnson, Webster City; John Owens, Webster City; Roman Struecker, Webster City; Dustin Thayer, Webster City; Kyler Rapp, Williams; Jacob Giese, Wilton;

Elijah Williams, Chicago; Jesse Driver, Danville; Levi Floming, Erie; Dillon Pokuta, Johnsburg; Colton Streeter, New Windsor; Tayler Streeter, New Windsor; Alexis Henderson, Rockford; Heather Legendre, Hammond; Tonda Kiplinger, Charlotte; Landon Max, Andover; Kaylor Jacobs, Blue Earth; Tavian Tumbleson, Mahtomedi; Jacques Lyles, Minneapolis; Lexi Quigley, Montevideo; Ethan Karsten, Platte City; Elizabeth Zorn, Joliet; Cara Hilzendeger, Baldwin; Brock Reller, Grand Forks; Joshua Heller, Omaha; Connor Luttrell, Omaha; June Roth, Omaha; Frank Prokop, Overton; Quincy Rich, Ponca; LaKresha Howe, Seward; Brayden Logan, South Sioux City; Craigreonna Jones, Mauricetown; Delaney Spinks, Sparks; Jennifer Lougheed, Brooklyn; Silas Alberts, Mount Vernon; Kahlil Goodlow, Pittsburgh; Ndiaga Seck, Yeadon; Chris Kropuenske, Beresford; Peter Eskandr, Katy; Destiny Perry, Killeen; Dillon Gibbs, Osceola; Bryan laide; Kane Virtue, Melbourne, Bryan Melville, Adelaide; Matthew Hallam, North Balwyn; Sebastien Fanoy, Tweed Heads; Henrique Devens, Aracruz; Vitoria Alves Balieiro, Belo Horizonte; Emanuely Costa, Belo Horizonte; Luis Fernando Oliveira Strada, Cruz Das Almas; Artur Ignacio Becker, Novo Hamburgo; Nara Da Costa, Pancas; Julia De Oliveira, Pelotas; Nicolas Hirokado de Almeida, Sao Paul; Bruna Moureira, Votorantim; Alberto Ortiz Gonzalez, Guayubin; Adva Cohen, Jerusalem; Trudy McCalla, Fort Dodge; Phillipos Georgiou, Christchurch; Elliott Finn, Westmorland, Christchurch; Agnes Mansaray, Yeadon; Vincent Notz, Kerzers; Marc Jaksuwijitkorn, Bangkok; Katheryne Campos, Puerto Ordaz; Kilmer Campos, Puerto Ordaz.

President’s List

(4.0 GPA, minimum 6 credit hours)

aleel Crawford, Frankfurt; Victor Lopez Hernandez, La Trinitaria, Chiapas; Bay Etheredge, Locust Fork; Shanna Stiles, Decatur; Lani Kuhlow, Tumon; Ronald Ringsdorf, Algona; Ashley Wille, Algona; Elizabeth Hill, Alta; Carson Kruger, Alta; Danielle Peterson, Alta; Kira Dagit, Ames; MacKenzie Schwenke, Anita; Gabrielle Bingham, Ankeny; Dalton Kollbaum, Anthon; Kirsten Guerdet, Armstrong; Erin Lockin, Aurelia; Juan Rodriguez, Aurelia; Lauren Rohwer, Aurelia; Tera Peterson, Badger; Nicole White, Badger; Anna Marie Ingalls, Bancroft; Savannah Shultz, Barnum; Alexandria Salsberry, Battle Creek; Mariah Buseman, Belmond; Alexander Scherer, Blue Grass; Brittany Kraft, Boone; Kara Stevens, Boone; Sandra Vaughn, Boone; Joseph Both, Boxholm; Jacob Hubbard, Callender; Kendall Sandgren, Callender; Bailey Feilmeier, Carroll; Jodie Odendahl, Carroll; Makenna Carver, Cherokee; Quinn Lachelt, Clare; Savannah Michalski, Clare; Sydney Michalski, Clare; Jesse Carrillo, Clarion; Yasmin Cosme-Eusebio, Clarion; Tyler Frantz, Clarion; Mikayla Hennigar, Clarion; Michael Schaffer, Clarion; Anna Warnke, Clarion; Shauna Davis, Clive; Cassey Snow, Coulter;

Shannon Andersen, Dakota City; Jayme Dreessen, Dakota City; Abigail Anderlik, Dayton; Kearsten Hainzinger, Dayton; Jolene Lechtenberg, Deep River; Eliza Geis, Duncombe; Taryn Kestel, Eagle Grove; Robert Reedy, Eagle Grove; Samantha Rouse, Eagle Grove; Allison Stein, Eagle Grove; Kelsey Stein, Eagle Grove; Alexis Corrin, Early; Josiah Brown, Ellsworth; Aaron Hegland, Ellsworth; Keegan Goodwin, Farnhamville; Tyler Aultman, Fort Dodge; Sarah Bachman, Fort Dodge; Cody Beason, Fort Dodge; Brett Beebe, Fort Dodge; Hannah Beshey, Fort Dodge; Baron Booker, Fort Dodge; Rachael Castle, Fort Dodge; Benjamin Chavers, Fort Dodge; Elizabeth Chavers, Fort Dodge; Barry Chubick, Fort Dodge; Calvin Clark, Fort Dodge; Andrew Cramer, Fort Dodge; Samantha Dankel, Fort Dodge; Brennen DeCoursey, Fort Dodge; Cornell Fields, Fort Dodge; Colin Flattery, Fort Dodge; Justin Funck, Fort Dodge; Jeremy Gartin, Fort Dodge; Chad Gochee, Fort Dodge; Susana Gomez, Fort Dodge; Scott Grimes, Fort Dodge;

William Haneklaus, Fort Dodge; Jodena Harris, Fort Dodge; Zachary Harris, Fort Dodge; Leah Helvik, Fort Dodge; Adam Hettinger, Fort Dodge; Mowlid Hired, Fort Dodge; Cassidy Holder, Fort Dodge; Casey Iles, Fort Dodge; Drew Inman, Fort Dodge; Theodore Isaacson, Fort Dodge; Justin Jamison, Fort Dodge; Samuel Juarez-Martinez, Fort Dodge; David Keegan, Fort Dodge; Jade Leonard, Fort Dodge; Luke Lewandowski, Fort Dodge; Natalie Martinson, Fort Dodge; Timothy McClain, Fort Dodge; Jeffrey McVey, Fort Dodge; Todd Meeker, Fort Dodge; Conley Messerly, Fort Dodge; Nicholas Nordstrom, Fort Dodge; Ozzymandius Pattison, Fort Dodge; Siece Pearson, Fort Dodge; Zachary Rickman, Fort Dodge; Timothy Rudenick, Fort Dodge; Aubry Salgren, Fort Dodge; Lucas Samuelson, Fort Dodge; Andrew Schertz, Fort Dodge; Lydia Schmoker, Fort Dodge; Burt Smith, Fort Dodge; Derek Smith, Fort Dodge; James Sourwine, Fort Dodge; Ashley Stenzel, Fort Dodge; Davin Tinken, Fort Dodge; Michelle Tschumper, Fort Dodge; Kassandra Vinsand, Fort Dodge; Ryan Waller, Fort Dodge; Douglas Washburn, Fort Dodge; Michael Wilson, Fort Dodge; Drew Young, Fort Dodge;

Jacob Husman, Galva; Austin Weber, Glidden; Faith Nelson, Goldfield; Trenton Lawrence, Gowrie; Catelyn Graham, Grinnell; Nadilee Eiklenborg, Hampton; Annalise Christianson, Humboldt; Katie Davis, Humboldt; Halie George, Humboldt; Ashley Grainger, Humboldt; Carol Johnson, Humboldt; Lori Mathis, Humboldt; Brett Recker, Humboldt; Dylan Shiflett, Humboldt; Abigail Zaugg, Humboldt; Leah Lierman, Ida Grove; Joyce Schnabel, Ida Grove; Daniel Mindermann, Indianola; Carolina Leal, Iowa Falls; Jeremy Kuehl, Jefferson; Tyler Lienau, Jesup; Patrick McCormack, Jewell; Kimberly Daisy, Lake City; Aliyah Taylor, Lake City; Karrina Laugen, Lake Mills; Katelyn Bettin, Lake View; Kayla Kraft, Lake View; Jordan Raine, Lake View; Emily Scott, Lake View; Colton Wells, Lake View; Nicholas Passehl, Latimer; Wyatt Lawman, Laurens; Aadam Morgan, Laurens; Clayton Goddard, Letts; Vincent Benyshek, Lisbon; Matthew Toms, Lytton; Henry Besch, Manson; Michael Brown, Manson; Amanda Harrett, Manson; William Hoban, Manson; Hunter Johnson, Manson; Merlin Platt, Manson; Emma Witham, Manson; Cole Jensen, Mapleton; Dylan Healey, Marengo; Elliana Hartzler, Marion; Casey Brandau, Mason City; Sydney Suntken, Melcher; Olivia Krousie, Montezuma; Reece McCaslen, Montezuma; Kyle Dolecheck, Mount Ayr;

Brett Bachtle, Northwood; Maggie Veit, Odebolt; Nick Sohm, Ogden; Cody Thompson, Ottosen; Grace Nordquist, Panora; Whitni Harms, Pocahontas; Mitchell Powers, Pocahontas; Adam Brown, Pomeroy; Andrew Klaassen, Pomeroy; Ashlyn Weidauer, Pomeroy; Rachel Schnell, Ringsted; Justin Bradley, Rockwell City; Brandon Conyers, Rockwell City; Deianeira Grage, Rockwell City; Justin Hughes, Rockwell City; Robert Jerde, Rockwell City; Lucas Kinney, Rockwell City; Alex Neubaum, Rockwell City; Trevor Shinn, Rockwell City; Molly Baschke, Ruthven; Noah Stukey, Ruthven; Zachary Geery, Sac City; Allison Kolbe, Sac City; Shyla Mohr, Sac City; Alyssa Ricke, Sac City; Kara Wilkens-Reiman, Sac City; Bailey Houston, Sioux Rapids; Manuel Menchaca, Sioux Rapids; Erin Strohmyer, Sioux Rapids; Kate Schreier, Somers; Madison Engelke, Storm Lake; Matthew Foley, Storm Lake; Katherine Lai, Storm Lake; Maria Roland, Storm Lake; Emalie Xayavath, Storm Lake;

Bryce Erickson, Thor; Kirsten Leisinger, Ute; Kaleb Booge, Van Meter; Connie Cox, Vincent; Michel Fransen, Vincent; Camber Herrig, Wall Lake; Brenna Burlingame, Washington; Nancy Babcock, Webster City; Brian Borkowski, Webster City; Christina Butrum, Webster City; Karla Cejas-Sosa, Webster City; Mason Claude, Webster City; Colter Johnson, Webster City; Nativa Lawrence, Webster City; Lynnea Loughry, Webster City; Riley Mishler, Webster City; Chasity Olson, Webster City; Jennifer Van Diest, Webster City; Corbin Studer, West Bend; Stephanie Carlson, Whittemore; Cody Crouch, Williams; Natthanial Devick, Woodward; Mary Oliver, Woolstock; Alexandria Green, Meridian; Abigayle Gawthorp, Saint Joseph; Sierra Stucky, Plainview; Emmanuel Archibong, Columbia; Rachel Nemechek, Hillsboro; Grace Lutter, Durham; Heidi Johnson, Wahpeton; Gabrielle Sullivan, Allen; Bryce Bell, Lincoln; Jacob Martens, Nebraska City; Katerina Anthony, Las Vegas; Miso Yun, Astoria; Benjamin Bennett, Rock Hill; Isaac Parrish, Manchester; Grace Keck, College Station; Kaitlyn Pfile, Katy; Dana Ray, San Antonio; Laura Ramirez Rodriguez, Fort Dodge; Lasse Jorgensen, Kobenhaven V; Thierry Zabarel, Stains; Navneet Singh, Storm Lake; Duncan Orina, Denison; Brian Kolum, Fort Dodge; John Njogu, Brooklyn Park; Edward Trewinnard, Amberley; Glenda Damerell-Moss, Fort Dodge; Sandra Alonso Rivas, Madrid; Souneorathay Somvong, Webster City; Nguyen Binh Dang, Fort Dodge.

COMMENTS